Kościół św. Marii Magdaleny w Szczucinie


Kościół Świętej Marii Magdaleny to rzymskokatolicki obiekt sakralny, który pełni funkcję parafialną w malowniczym mieście Szczucin, usytuowanym w województwie małopolskim.

Obiekt ten jest integralną częścią dekanatu Szczucin, który należy do diecezji tarnowskiej.

Historia

Obecnie istniejący kościół w Szczucinie wybudowany został na miejscu wcześniejszej, drewnianej konstrukcji. Inicjatorami tej budowli byli ksiądz Adam Miklaszewski herbu Ostoja oraz jego bratanek Seweryn Miklaszewski, kanonik tarnowski. Prace budowlane rozpoczęły się w 1680 roku i trwały aż do początku XVIII wieku. Świątynia została poświęcona w 1734 roku.

W roku 1795 miała miejsce katastrofa; budowla uległa zniszczeniu w wyniku pożaru. Niemniej jednak, kościół szybko został odbudowany. W latach 1864–1873, z funduszy Heleny Husarzewskiej, nastąpiła istotna rozbudowa świątyni. W tym okresie dodano kilka bocznych kaplic, kruchtę po wschodniej stronie oraz nową wieżę.

Kolejna faza rozbudowy miała miejsce w 1905 roku, wówczas to dobudowano dwie nawy boczne zgodnie z projektem architekta Jana Sas-Zubrzyckiego. Jednakże, w 1944 roku budowla ponownie ucierpiała w wyniku działań wojennych, co skończyło się całkowitym zniszczeniem wieży. Na szczęście, udało się ją zrekonstruować w latach 1959–1960.

Architektura i wystrój

Obiekt, który opisujemy, odzwierciedla charakterystyczne cechy architektury barokowej oraz neobarokowej. Jest to solidna konstrukcja wykonana z cegły oraz kamienia, co nadaje jej wyjątkowy urok. Pierwotny projekt zakładał jedną nawę, jednak obecnie kościół posiada trzy naby. Prezbiterium zostało zamknięte zwieńczoną prostą ścianą; z kolei po bokach znajdują się przybudówki, które pełnią funkcję zakrystii.

Nawa główna, o szerszym planie prostokąta, została wzbogacona o wieżę usytuowaną po stronie południowej oraz przestronną kruchtę umiejscowioną w frontowej części budynku. Wnętrze świątyni zachwyca różnorodnością stylów, wysoka jakość sprzętu oraz ołtarzy stanowią przykład neorenesansowych oraz eklektycznych trendów, które dominowały w drugiej połowie XIX wieku oraz na początku XX wieku.

Wspaniały prospekt organowy, umieszczony w ażurowej dekoracji snycerskiej, pochodzi z drugiej połowy XVIII wieku i prezentuje styl rokokowy. Organy, które posiadają imponującą liczbę 26 głosów, zostały zbudowane przez firmę Tadeusza Rajkowskiego z Włocławka w latach 1973-1974. Dodatkowo, w świątyni znajdują się trzy krucyfiksy datowane na XVIII/XIX wiek, które również odzwierciedlają stylistykę barokową.

Przypisy

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 13.07.2015 r.]
  2. Historia parafii [online], parafiaszczucin.pl [dostęp 27.02.2024 r.]
  3. Niezachowane epitafia w pilickiej farze - Jura-Pilica.com [online], web.archive.org, 22.06.2021 r. [dostęp 27.02.2024 r.]
  4. Niesiecki, Kasper. Miklaszewski // Herbarz polski Kaspra Niesieckiego powiększony dodatkami z późniejszych autorów, rękopismów, dowodów urzędowych i wydany przez Jana Nep. Bobrowicza. Т. VI. Lipsk, Breitkopf & Härtel, 1841 r. str. 406.
  5. Szczucin, kościół św. Marii Magdaleny. Zabytkowe kościoły diecezji tarnowskiej. [dostęp 13.07.2015 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty religijne":

Parafia św. Marii Magdaleny w Szczucinie | Cmentarz żydowski w Szczucinie

Oceń: Kościół św. Marii Magdaleny w Szczucinie

Średnia ocena:4.73 Liczba ocen:15